بدون دسته

برای راه اندازی استارتاپ به مدل کسب و کار (Business Model) نیاز داریم یا طرح کسب و کار (Business Plan)؟

مدل کسب و کار (Business Model) چارچوبی است که برای طراحی استارتاپ شما استفاده می شود و نحوه درآمدزایی و کسب ارزش یک کسب و کار یا مجموعه استارتاپی را نمایش می دهد اما طرح کسب و کار (Business Plan) سندی است که توضیح می دهد چگونه یک کسب و کار به سودآوری می رسد و هدف اصلی یک طرح تجاری، کسب سرمایه است.

تفاوت اصلی بین مدل کسب و کار و طرح کسب و کار چیست؟

اکثر کارآفرینان با یک چشم انداز قوی شروع به کار بر روی یک طرح ایده آل و جامع می کنند. به جای پرداختن به یک طرح ایده آل، با یک توضیح مکتوب شروع کنید. این توضیحات باید شامل ایده های شما باشد و اینکه هدف شما از ایجاد راه اندازی استارتاپ چیست؟ طرح کسب و کار سندی است که شامل پیش بینی های دقیق آینده مانند تاکتیک ها و اهداف مورد نیاز است. مدل کسب و کار، پیشنهادات سازمان یافته از یک کسب و کار نوپای استارتاپی است که ایده اصلی و نحوه عملکرد آن را به طور سریع و مختصر توضیح می دهد.

اجازه دهید تفاوت اساسی مدل کسب و کار و طرح کسب و کار را از دو منظر بررسی کنیم:

  منابع خارجی شامل ذینفعان و سرمایه گذاران

•  منابع داخلی شامل مدیران ارشد، مالکان و سهامداران

منابع خارجی: تفاوت مدل کسب و کار و طرح تجاری

اگر می خواهید برای توسعه بیزینس و استارتاپ خود از طریق منابع خارجی و جذب سرمایه اقدام کنید، به یک برنامه دقیق که به سرمایه گذاران اجازه دهد تا بخش های مختلف کسب و کار شما را درک کنند، نیاز دارید. در این برنامه باید پیش بینی های آینده کسب و کار خود را نشان دهید و نوع منابع مورد نیاز برای رسیدن به آن را از طریق یک طرح تجاری بررسی کنید. سرمایه گذاران علاوه بر اینکه باید مدل تجاری شما را بدانند، با مطالعه طرح کسب و کار، به قابلیت توسعه و رشد آن پی می برند.

 بنابراین، برای اینکه بتوانید برای منابع خارجی، کسب و کار و ایده استارتاپی خود را توضیح داده و آن ها را برای سرمایه گذاری ترغیب کنید، طرح کسب و کار بهترین ابزار است.

منابع داخلی: تفاوت طرح کسب و کار و مدل کسب و کار

برای درک بهتر کسب و کار شما، مدل کسب و کار یکی از موثرترین شیوه هاست. در راه اندازی یک استارتاپ، بوم مدل کسب و کار و بوم استارتاپ ناب (Lean Startup)، مناسب ترین هستند. اگر می خواهید مدل کسب و کاری را طراحی کنید که به رشد شما کمک کند، چارچوب های مدل کسب و کار در مقایسه با طرح تجاری مناسب تر هستند.

آلن گلیسون (Alan Gleeson)، مدیر کل شرکت توسعه نرم افزاری Palo Alto ، در بیان تفاوت بین مدل کسب و کار و طرح کسب و کار می گوید: “یک طرح کسب و کار فرصت های پیش روی آن کسب و کار را در یک سند به طور روشن توضیح می دهد؛ اما مدل کسب و کار نمایانگر تصویری یک صفحه ای یا یک توصیف شفاهی ساده است “.

بوم مدل کسب و کار(Business Model Canvas)  یا طرح کسب و کار (Business Plan)؟

بوم مدل کسب و کار و طرح های تجاری هر دو برای رشد یک استارتاپ مفید هستند؛ اما زمان ارائه و استفاده از آن ها با یکدیگر متفاوت است. اگر هنوز در حال بررسی و آزمایش راه های مختلف برای توسعه استارتاپ خود هستید، بوم مدل کسب و کار (BMC) برای شروع مناسب است. اما اگر به دنبال اخذ وام از بانک یا سرمایه گذاری برای تجارت و استارتاپ خود هستید، BMC به تنهایی کافی نیست. بلکه باید یک طرح تجاری شفاف داشته باشید. BMC به شما به عنوان بنیانگذار کمک می کند تا مدل کسب و کار را بشناسید و متناسب با آن طرح را بنویسید. طرح کسب و کار برای یک ذینفع خارجی است که تجارت شما را آنالیز می کند. بوم مدل کسب و کار به عنوان یک راهنما در شکل گیری ارتباط بین صاحبان مشاغل و ذینفعان آن کمک می کند. اگر بیش از یک سال روی پروژه ای کار می کنید و در فکر ارائه درخواست کمک مالی از سرمایه گذار هستید، باید تلاش کنید تا یک طرح تجاری عالی برای ارائه به سرمایه گذار بنویسید.

منابع:

Alcorfund.com

 forbes.com

2 thoughts on “برای راه اندازی استارتاپ به مدل کسب و کار (Business Model) نیاز داریم یا طرح کسب و کار (Business Plan)؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *